Prof. Dr. Kerem Canbora

Donuk Omuz

Donuk Omuz

Donuk omuz (adezif kapsüllit yada frozen shoulder olarak da bilinir) omuzunuzda hareket kısıtlılığı,sertlik ve ağrı ile tanımlanır. Belirtiler tipik olarak yavaş yavaş başlar ve zamanla kötüleşir ve bir süre sonra (bu süre bir yada iki yol sürebilir!) geriler.

Donuk Omuz Neden Olur?

Omuzda ağrıya yol açan herhangi bir sorun devam ettiğinde donuk omuzla sonlanabilmektedir. Donuk omuzun nüfusta görülme sıklığı %3-5 arasındadır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla görülmektedir. Donuk omuz görülme sıklığı yaşla birlikte özellikle 40 yaş sonrası artar.

Donmuk omuz vakalarının çoğunluğunda sebep bilinmemektedir. Bilinen sebepler arasında en çok suçlanan hastalık şeker hastalığı yani ‘‘ Diabet ’’ dir. Diğer nedenler: Omuzda uzun süren hareketsizlik-travma- tiroid (guatr) hastalıkları - felç- kalp krizi olarak sayılabilir. Ancak tekrar hatırlatmam gerekirse donuk omuzun sebebi çoğunlukla belli değildir ! Omuzda ağrıya yol açan herhangi bir sorun devam ettiğinde donuk omuzla sonlanabilmektedir.

Donuk Omuzda Şikayetler

Kimi hastada çok şiddetli olabilen, istiratte yada uykuda bile ortaya çıkabilen (uykuyu bölen) ağrı Giderek artan kolda hareket kaybı özellikle kadın hastalarda elini arkaya (örn: sütyenine) götürememe, kolun yukarı kaldırılamaması (örn: baş üzerindeki raftan bir objeyi alamama) şeklinde farkedilir. Hasta ağrısını sadece omuzda değil aynı zamanda boyun ve sırt bölgesinde de hisseder.

Donuk Omuz

Donuk omuzda hareket kısıtlılığı omuz hareketelerini sınırlayan diğer omuz hastalıklarından farklı olarak ‘‘ Tüm hareketlerde ’’OLUR Belirtiler başlıca 3 dönemde kendini gösterir:

1. Ağrılı donma dönemi (yaklaşık 3-4 ay sürer)
2. Donma dönemi (12 ay)
3. Çözülme dönemi (6 ay)

Donuk Omuzda Tedavi

Özetlenecek olursa donuk omuzun standart tedavileri:

• Fizyoterapi (fizik tedavi)
• Ağrı kesici ve antiiflamatuar ilaçlar (ağrı ve sertliğin azaltılması)
• Kortizon enjeksiyonları (ağrı ve sertliğin azaltılması)
• Cerrahi tedavidir.

Cerrahi tedavi dışındaki tedavi yöntemleri ile donuk omuz olgularının büyük kısmı başarılı olarak tedavi edilebilir.

Cerrahi Tedavi

Donuk omuz hastaları nadiren ameliyat edilirler. Cerrahi tedavi ancak yukarıda sayılan cerrahi dışı tedavilere ve 3-6 aylık fizik tedaviye yanıt vermeyen hastalarda uygulanır. Bu olgularda artroskopik (kapalı) yöntem ile omuz ekleminde büzülerek kalınlaşmış kapsül ve yapışıklıklar açılır. Ameliyatın sonunda normal hareket açıklığına ulaşmak amacı ile hasta uyurken ARTROSKOPİK VE manüplasyon ile omuzun tama yakın açması işlemi uygulanır. Burada önemli olan anestezi tarafından tam bir gevşeme elde edilerek doktorun kapalı cerrahi sonrası elle müdahalesinin yavaşça, hastaya zarar vermeden yapılmasıdır.

Donuk Omuz Donuk Omuz

Yukarıda donuk omuzu olup kolunu hiçbir planda hareket ettiremeyen hastamızın artroskopik kapsüler gevşetme ve genel anestezi altında manüplasyon sonrası hareket açıklıkları görülmektedir.

Bize Ulaşın!

 • Adres

  Saray Mahallesi, Ahmet Tevfik İleri Cd No:18, 34768 Ümraniye, İstanbul

 • Telefon

  0 532 309 50 59

 • E-mail

  kerem.canbora@gmail.com

Prof. Dr. Kerem Canbora

Prof. Dr. Kerem Canbora ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Powered by Prof. Dr. Kerem Canbora | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.