Prof. Dr. Kerem Canbora

Omuz tekrarlayan çıkıklarının artroskopik (kapalı) cerrahi tedavisi

Normal omuz üç eklemden oluşmuştur. Bunlar glenohumeral eklem (asıl omuzumuzu hareket ettiren eklem budur ve top ve yuva şeklindedir), akromioklavikular eklem, sternoklavikular eklem ve göğüs boşluğu ile kürek kemiği arasındaki skapulotorasik eklemlerdir.

Rotator manşet kürek kemiğini kol kemiğine bağlayan dört adaleden oluşmaktadır. Bu adaleler top ve yuva şeklindeki bu eklem etrafını bir manşet şeklinde sardıkları için rotator manşet olarak adlandırılmıştır. Rotator manşet adaleleri omuz hareketleri sırasında topu yuvaya bastırırırlar ve bu hareket esnasında döndürme hareketleri için stabil bir platform sağlarlar.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Omuz başı aşağıda görüldüğü gibi tıpkı bir tablanın üzerindeki golf topu gibidir

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Bir başka deyişle omuz eklemi boşluğu olan ve top (daha büyük) ve yuvanın (daha küçük) büyüklük olarak uyumlu olmadığı bir folk balığının dengede tuttuğu bir balon gibi de düşünebiliriz.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Yuva labrum adı verilen dizdeki menisküs benzeri bir doku ile genişletilir. Bahsettiğimiz labrum ve bağlar (glenohumeral) sayesinde omuz başı yuvada kararlı olarak durur. Labrum ve bağları arabalarda bizi ani çarpışmalardan koruyan ‘‘airbag’’ lere benzetebiliriz.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Omuz eklemindeki bu uyumsuz top ve yuva ilişkisi bazı özel durumlarında (travma, bağ gevşekliği yada ailesel faktörler gibi) katkısı ile omuz çıkıklarına zemin hazırlar.

Aşağıda genel bağ gevşekliği olan durumlar görülmektedir

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Bahsettiğimiz menisküs benzeri labrum ve özellikle de kuvvetli bağlar ağağıda görüldüğü gibi tıpkı bir hamak etkisi ile büyük topu yuvada tutmaya çalışırlar.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Omuz çıkıkları topun yuvadan çıkması olarak tanımlanabilir.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Önden Bakarken

Omuz Yerinde

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Çıkmış Omuz

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Yandan Bakarken

Omuz Yerinde

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Çıkmış Omuz

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Omuz çıkığı sırasında menisküs benzeri labrum ve bağlar yırtılarak tipik olarak çıkıkların tekrarlamasına yol açan ‘‘Bankart lezyonu’’ oluşur.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Bankart lezyonu ile beraber glenoid adı verilen yuva kısmında omuz çıkıkları sırasında ( genellikle ilk çıkıkta!) kemik kırığı da olabilmektedir.

Normal yuva (GLENOİD)

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Yuvada kırık ! oluşmuş

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Tekrarlayan omuz çıkığı olan hastalarda yuvada (GLENOİD) kırık varlığından şüphelenildiğinde MUTLAKA bilgisayarlı tomografi ile bu durum doğrulanmalıdır.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Travma Sonrası Oluşan Öne Çıkıkların Tedavisi

Ameliyatsız tedavi ve sonrasında fizik tedavi

İlk ani çıkıklarda omuz bir askı ile sabitlenerek oluşan sıvı artışı ve ağrının azaltılması amaçlanır. Benimde dahil olduğu birçok uzman çıkığın tekrar etmemesi için en fazla 3 haftalık omuz-kol askısı uygulamasını önermektedirler. Bu dönemin daha uzun tutulmasının çıkığın tekrar etmesini önlemediğine inanıyoruz. Omuz sabitlenmesinin arkasından fizik tedaviye başlanır ve bu sayede omuz adalelerinin güçlendirilmesi sağlanır. Tüm yapılanlara karşın 40 yaş üzerindeki hastaların bir bölümünde omuz manşet yırtıkları ve çıkığın tekrarı (% 50 den az) ile karşılaşılırken, 17-18 yaş cıvarında % 90 dan fazla çıkık tekrarı ile karşılaşılabilmektedir.

Omuz Çıkıklarında Cerrahi Tedavi

Omuz çıkıkları eğer tekrar ediyor ise ve bu sorun kronik yani devamlı hale gelmiş ise cerrahi tedavi şarttır. İlk omuz çıkığı sonrası cerrahi tedavi kararı bazı faktörlere bağlıdır. Örneğin yuvada yani glenoid kemikte topu yani omuz başını yerinde tutacak kemik eksikliği oluşmuş ise hemen ameliyat düşünülmelidir. Yuvada kemik eksikliği yok ise ameliyat kararı kişinin yaşı, aktivite seviyesi, sportif faaliyetleri gibi kişisel faktörler göz önünde bulundurularak verilir.

Omuz çıkıklarında Açık ve Artroskopik (KAPALI) tedavi

Kemik kaybı yok ise tedavideki amaç yukarıda bahsedilen Bankart lezyonunun ve kapsül dokusunun tamir edilerek eklem kararlılığının devam ettirilmesidir. Hastaların tamanına yakın bir kısmında cerrahi tedavi artroskopik yani kapalı olarak gerçekleştirilebilir. Artroskopik (kapalı) tedavi yırtılan menisküs benzeri yumuşak dokunun yuvanın yani glenoidin kenarlarına aşağıda görülen ucundan sağlam iplerin çıktığı eriyebilen küçük vidalar ile tekrar dikilmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Tamir Sonrası

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Artroskopik (kapalı) tamirin açık tedaviye göre avantajları
Günümüzde gelişen teknikler ile beraber kapalı tedavi le açık tedavi sonuçları eşit hale gelmiştir. Daha az ağrı ve aynı gün taburcu edilebilme gibi avantajlar artroskopik yani kapalı tedaviyi tercih edilebilir hale getirmiştir. Artroskopik tedavide rotator manşet gibi normal dokuların açık tedavide olduğu gibi ayrıştırılması gerekmez. Bu sebeple ağrı azaldığı gibi fizik tedavi süreci de daha sorunsuz geçmekte dolayısı ile hastanın normal hayatına geri dönüşü hızlanmaktadır. Enfeksiyon oranları kapalı tedavide açık tedaviye göre daha düşüktür.

Açık tedavi hangi durumlarda gerekli olur?
Hastaların % 90 da artroskopik yani kapalı tedavi uygulanabilmektedir. Buna karşın geri kalan % 10 hastada özellikle ilk çıkıkta oluşan yuva (glenoid) kırıkları ve kemik kayıplarında, tamir edilemez kapsül yırtıklarında yada kapalı tedavi başarısızlıklarında açık cerrahi gerekebilmektedir. Bu durumlarda Latarjet adı verilen yöntem ile yuvadaki kemik eksikliği takoz görevi görecek kemik transferi ile giderilir. Böylelikle topun yuvadan çıkması kemik nakli ile önlenir. Bu yöntem usulüne uygun olarak açık olarak yapıldığında çok etkilidir.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Aşağıda Latarjet (kemik blok yöntemi) ile ameliyat edilen hastamızın ameliyattan 3 hafta sonraki yarası ve hareketleri görülmektedir.

Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları Tekrarlayan Omuz Çıkıkları

Sıkça Sorulan Sorular

Omzum tekrar çıkar mı?

Omuzunuzun tekrar çıkma olasılığı travma olmadığı ve doktorunuzun önerdiği fizik tedavi programına uyduğunuz takdirde % 3-5 arasıdır.

Hangi hareketleri yapmamam gerekiyor?

Doktorunuzun önerisi ile öne çıkıklarda taş atma yada olta fırlatma gibi hareketleri; arkaya çıkıklarda ise kapı itme yada diğer omuza uzanma hareketlerini en az 8 hafta yapmamanız gerekmektedir.

Hangi durumda ameliyatsız iyileşebilirim?

Eğer ilk çıkık olmuş ise ve sonrasında çıkık tekrarlamamış ise, çıkık sırasında omuzda sonraki çıkıklara yol açacak ciddi kemik ve kapsül defekti oluşmamış ise ortalama 6 haftalık fizik tedavi süreci sonunda tam hareket açıklığına sahip kararlı bir omuz elde edilebilecektir.

Ameliyatım açık mı yoksa kapalı mı? olacak

Ameliyatınız çıkık sırasında oluşmuş hasarın yerleşimine ve ciddiyetine göre değişmekle beraber % 90’dan yüksek ihtimal ile kapalı (artroskopik) gerçekleştirilecektir.

Bize Ulaşın!

 • Adres

  Saray Mahallesi, Ahmet Tevfik İleri Cd No:18, 34768 Ümraniye, İstanbul

 • Telefon

  0 532 570 62 34

 • E-mail

  kerem.canbora@gmail.com

Prof. Dr. Kerem Canbora

Prof. Dr. Kerem Canbora ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Powered by Prof. Dr. Kerem Canbora | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.