Prof. Dr. Kerem Canbora

Ameliyat Sonrası Eğitim

Omuz Artroskopisi

Omuzunuzda cerrahi bir artroskopik veya açık yöntem uygulandı. Omuzunuzdaki giriş delikleri sorunu tanımlamak ve “kemik çıkıntılarını” törpülemek, yırtık tendon (lar) ları (rotator manşet) onarmak, kireçlenmiş AC (köprücük kemiğinin ucundaki küçük ama sorunlu eklem) eklemini çıkarmak gibi işlemler için yaratılmıştır, yani: Bu işlemden sonraki ilk birkaç gün içinde biraz rahatsızlık ve/veya ağrı olması normaldir. Herkes ağrıya farklı tepkiler verir ve tarif eder, ancak genel olarak reçete edilen ağrı kesiciler acınızı kontrol etmek için yeterli olacaktır. Ancak şiddetli veya ilk birkaç gün boyunca giderek artan ağrı, planlanmış randevunuzdan önce doktorunuza başvurmanızın bir nedeni olabilir.

PLANLANANDAN ÖNCE BAŞVURU İÇİN DİĞER NEDENLER:

-38.5 º dereceden yüksek ATEŞ.
- Genel anesteziden sonraki ilk 24-48 saat içinde NORMAL OLABİLİR. Ancak, daha sonra başlayan veya 48 saatten uzun süren ateş tekrar başvuru için bir neden olmalıdır.

MİDE BULANTISI

Genel anesteziden sonraki ilk birkaç saatte sık görülür. Şiddetli mide bulantısı devam ederse veya sizi işinizi yapamaz hale getirirse bulantı şansını azaltmak için ameliyat sonrası ilk birkaç gün için nispeten yumuşak gıda önerilir.

ŞİŞLİK

Omuz etrafındaki yumuşak dokularda artroskopik işlem sıvının birikmesi ile ilgilidir ve Genellikle ilk 24-48 saat içinde çözülür. İlk ameliyat pansumanı dolgunluk yaratabilir. Bu pansuman gerekirse kuru pansumanla değiştirilebilir. Devam eden şişlik durumunda planlı randevunuzdan önce bir ziyaret gerekebilir. Omuzdaki bazı kanamalar kemik çıkıntısının alınmasından yaklaşık 48 saat sonra sık görülür. Bu kanama yerçekimi nedeniyledir ve morarmaya dönüşebilir. Genellikle 3-4 güne kadar dağılır ve endişeye gerek olmamalıdır. Kırıklar sonrası ameliyatı ve rotator manşet ameliyatlarını takiben morarma olabilir.

ELBİSE / DUŞ BAKIMI:

Omzunuz ameliyathanedeki steril ortamda pansuman ile kapatılmıştır. Pansumanlar ve kaplamalar üç gün sonra artık gerekli değildir. Bu noktada cildiniz üzerinden herhangi bir enfeksiyon belirtileri için bakabilirsiniz. (ateş, kızarıklık, drenaj) ve üç günden sonra duş alabilirsiniz.

Doktorunuz tarafından talimat verilmedikçe, insizyonun (ameliyat yarası) kapatılmasına gerek yoktur. Tazyikli olmadıkça su gelebilir ancak alanı sert bir şekilde ovalama veya yıkama girişiminde bulunmayın. Alanı duştan sonra kurulayın ve istenirse kuru pansuman yapılabilir. Doktorunuz tarafından söylenmediği sürece krem, merhem veya merhemlerden kaçının.

Ameliyat yaralarının bir küvete, havuza veya spa küvetine batırılması doktorunuz tarafından söylenene kadar (ameliyat sonrası genellikle 10-14 gün) yasaktır.

BUZ

Omuzdaki ağrıyı, iltihabı ve şişmeyi azaltmada çok faydalıdır. Buz günde birkaç kez yirmi dakika uygulanabilir. Genellikle buz uygulamaları arası bir saat veya daha fazla mola tavsiye edilir.

ASKI

Ameliyat sonrası rahatınız için kolunuz askıya yerleştirilebilir. ROTATOR MANŞET TAMİR ONARIM OLDUĞUNDA VEYA KIRIK AMELİYATLARI SONRASI ASKI KULLANIMINI BIRAKMAYIN. Rotator manşet tamiri sonra yaklaşık 6 hafta askıda kalacaksınız. Tamiri yeterli düzeyde tutmak için parmakları stres topu ile sıkma ve her yönde bileği hareket ettirme (saat yönünde ve saat yönünün tersinde)

Ameliyatın ertesi gününden itibaren dirsek hareketlerini özellikle tam açma olacak şekilde başlamak ve aynı zamanda el bileği hareketlerini için lütfen günde en az 20-30 kez bir kaç kez yapınız. Bu hareketler omuz şişliğini önleyeceği gibi dirsek ve el bileği hareket kısıtlılığını önleyecektir.

FİZİKSEL TEDAVİ

Ameliyat sonrası ilk ziyaretinizde fizyoterapi sizinle tartışılacaktır. Amaç Tedavi iyileşmeye başlamak için oluşabilecek sertlik ve kısıtlılıklar azaltmaktır. Rotator manşet onarımı ve Bankart (tekrarlayan çıkık) prosedürleri sonrası yaklaşık 4-6 hafta sonra fizyoterapi başlanmalıdır.

SÜRÜŞ

Hastalar tüm narkotik ilaçlardan uzaklaşıncaya ve askıdan ayrılana kadar araç kullanmamaları yasaktır. Araç kullanmak otomatik olsun olmasın yeterince güç ve hareketlilik kazanmadıkça ve her iki elin rahatça kullanması gerçekleşmedikçe sakıncalıdır.

İLAÇLAR

Ameliyat sonrası dönemde doktorunuzun sizi rahatlatmak için önerdiği hiçbir ilaç kombinasyonu tüm acınızı yok edemez. Ancak bir ilaç kombinasyon rejimi ağrı ve iltihabı azaltmada etkilidir. Devamındaki ilaçlar takiplerde size verilecektir. Parol 500 mg tablet şişliği, iltihabı azaltmak ve ağrıya yardımcı olmak yaklaşık on gün boyunca günde üç kez ağız yoluyla için alınmalıdır. İlk birkaç gün için bu ilaç mide rahatsızlığına neden olabilir ve her zaman yemekle birlikte alınmalıdır. Lütfen doktorunuza geçmiş ülser veya reflü öyküsü hakkında bilgi verin ve gerektiğinde bu reçeteyi değiştirin.

Kabızlık oluşursa, kepekli tahıl yemeyi deneyin (8-10 gram lifle) ve bol miktarda sıvı için.

Bize Ulaşın!

 • Adres

  Saray Mahallesi, Ahmet Tevfik İleri Cd No:18, 34768 Ümraniye, İstanbul

 • Telefon

  0 532 570 62 34

 • E-mail

  kerem.canbora@gmail.com

Prof. Dr. Kerem Canbora

Prof. Dr. Kerem Canbora ortopedi ve travmatoloji konusunda hizmet vermektedir.

Çalışma Saatleri

Hafta İçi: 07:00 - 22:00
Cumartesi: 09:00 - 20:00
Pazar: 10:00 - 20:00

Takip Edin!

 • Facebook
 • Twitter
 • Youtube
 • Instagram

Bu sitede yer alan içeriklerin her biri bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Sitede anlatılan hiçbir tedavi yöntemini doktor kontrolü dışında uygulamayınız. Aksi takdirde doğacak herhangi bir problemden hiçbir şekilde site yönetimi ve www.keremcanbora.com sorumlu değildir.

Powered by Prof. Dr. Kerem Canbora | © 2020 Tüm Hakları Saklıdır.